Galip Erdem

Ağustos 21, 2009

BÜYÜK DAVA ADAMI GALİP ERDEM’İ TANIMAK

Filed under: Dostları anlatıyor — galiperdem @ 7:33 am

 

SADİ SOMUNCUOĞLU

 

Galip ağabeyimizi ebedi âleme göndereli 12 yıl oldu. Allah’tan dileğimiz nur içinde yatmasıdır. Eminiz ki gittiği yerde rahattır, huzur içindedir. Çünkü bu dünyasını biliyoruz, yakın şahitleriyiz. Kendisi gençlere hep demez miydi; öbür dünyasını mamur etmek isteyen, hiçbir karşılık beklemeden milletine hizmet etsin diye. O ömrünü, şeksiz şüphesiz Türklüğe adamıştı. Hep milleti için düşündü, koştu, konuştu, yazdı ve yaşadı. Derin ve sağlam kültürü, yüksek seciyesi, yenilmezlik ruhu, O’nun fikri yapısını adeta kusursuzlaştırmış, tam ve kâmil manada Türk Milliyetçisi olmasını sağlamıştı. Bunun için az bulunur bir önder ve örnek olmuştu.
Gençlerin, hatta çocukların dostuydu. Ömrünün sonuna kadar, gençlerin ahlaklı ve milli şuur sahibi, iyi birer Türk Milliyetçisi olması için çalıştı. Kendisini tanıyan herkeste silinmez izler bıraktı. Bu yolda tasavvurların üstünde hizmet etti. Düşüncelerimizin şekillenmesi ve yanlışlardan arınmasında, çok büyük tesiri oldu.
Kısacası hepimiz, bu büyük dava adamına çok şey borçluyuz. Borcumuzu da, inandığımız bu yolda milletimize yapacağımız hizmetle ödeyeceğimizi, bize yine O öğretmedi mi? Evet Galip ağabeyi ve fikirlerini yakından tanımayanlara böyle bir özet sunduktan sonra, yazılarından kısa kısa bazı alıntılar yapmak istiyoruz.
Değerli dostum İbrahim Metin beyin, Galip ağabeyden seçtiklerinden örnekler verelim.     
  “Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında da benzer oyunlarla karşı karşıya kalmıştık. O zaman da yüksek seviyedeki siyasetçiler arasında, devletin düşmanlarıyla, birlikte olanlar vardı. Ama neticede koca İmparatorluk, çok süratli bir şekilde yıkıldı. Aynı tehlikeler, bugünkü Türklüğün üzerine geliyor. Devletimize, Türklüğe bağlı olanlar, geçmişin acı tecrübelerinden ders alarak; milliyetçi bir cephede birleşmek ve hiçbir küçük hesaba kapılmadan; hep bu büyük millet için hizmet yapmak; mecburiyetindedir. Her geçen dakika, vaktin geç olduğu beyinlere vuruyor!..”
Osmanlı böyle gitmiş. Bugün de değişen pek bir şey görünmüyor. Gerçi milliyetçiler, kendileri eskiye çok iyi durumdalar, ama Devletimize ve Türklüğe bağlılıkları da öyle mi? Bunun cevabını, bir ölçüde yine Galip ağabey veriyor. Arkasından da bir tavsiyede bulunuyor. Diyor ki;
“Millet düşmanlarının güçlendiği ve millet dostlarının derin bir gaflet uykusuna yattıkları devirlerde, milliyetçilik; dikenli bir yoldur.”
 “Gayretleriniz, menfaatlerinizin korunmasına değil, milletimizin refah ve saadetine dönük olsun. Ve en önemlisi; Türk’ün varlık davası dışında kalan meseleler yüzünden, sonunda uzlaşmak zorunda kalacağınız kuvvetlerle karşı karşıya gelmeyin. Amma, kim olursa olsun, millî varlığımızı tehlikeye atan bir davada çatışırsanız, işte o vakit asla geri dönmeyin. Bugün, iradenizi önlemek isteyen kimselere, güceneceksiniz; yalnız, katiyen husumet duymayacaksınız. Çünkü onlar da, nihayet, bu aziz toprakların çocuklarıdır. Hata edebilirler. Sizin de çok hatalarınız olmuştur. Yüreğinizdeki millet sevgisini, imkân buldukça, önünüze dikilenlere de açınız. Türk ordusunu, kuvvetinden çekindiğiniz için değil, milliyetçilik öyle emrettiği için seviniz. Onlar da sizi sevmeğe başlayacak ve millî hâkimiyeti temsil hakkında doğan gücünüze, şaşmaz bir sevgi göstermeyi öğreneceklerdir.”
Bu görüş ve tespitleri doğru buluyorsak, bir vicdan muhasebesi yapmalıyız. Hem de, vicdanımıza karşı cesur ve dürüst olmak şartıyla. Sözün burasında bazı güzel haberler de verelim.
1. İbrahim Metin bey, Galip ağabeyden seçtiği yazılarla  “Türk Kimdir? Türklük Nedir?”  adıyla bir kitap yayımladı. Kafa karışıklığı veya zihin bulanıklığı yaşayanlara ilaç tesiri yapacak olan bu eseri tavsiye ederiz.
2. Yine İbrahim Bey, davamızın büyüğü Galip ağabeyden seçtiği yazılarla bir kitap daha yayımlıyor. Adı:  Milliyetçilik-Kapitalizm ve AB Sevdamız.”
3. Değerli ülküdaşım, yazar, edebiyatçı Osman Oktay beyin akıcı bir üslupla yazdığı, ” Bir Ülkücünün Romanı- Kendini Unutan Adam “ isimli eserin 2. baskısı yayımlandı.**
Bu eserleri okuyarak, ruhumuzu ve imanımızı tazeleyip yenileyeceğimizi, hatırlatmaya, bilmem ihtiyaç var mı?


 *İbrahim Metin, 05327741123, imdevlet@mynet.com  **Osman Oktay,05334263142,
osmanoktaytr@hotmail.com

Reklamlar

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: