Galip Erdem

Ekim 1, 2007

Milli Kültür Düşmanları

Filed under: Sohbetler — galiperdem @ 2:21 pm

OCAK’DAN BİR SOHBET:
“Milli Kültür Düşmanları Görüşlerinin Bir Çoğunu Resmileştirmişlerdir.”
Galip ERDEM

Bu yazı Galip Erdem’in Türk Ocakları Ankara Şubesi’nin düzenlemiş olduğu Çarşamba seminerlerinden birisinde yaptığı sohbetten derlenerek yayına hazırlanmıştır. Dileğimiz sayın Galip Erdem’in yazma orucunu bozmasıdır.

Beni dinlemeye geldiğiniz için teşekkür ederim. Arkadaşlar ben yaklaşık yedi yıldan beri konuşma perhizindeyim, yazma orucundayım. Birine perhiz, birine oruç diyorum, çünkü insan ara sıra konuşmaktan kaçınamıyor; ama, yazma orucundayım.

Perhizimden caymamaya, orucumu da bozmamaya kararlı idim. Ama olmadı. 2. Milli Kültür Şurası’nın çalışmalarını beş gün takip ettikten sonra konuşma mecburiyetini hissettim. Şurada çok değerli tebliğlerin yanında, gayet münasebetsiz laflar da edildi. Ancak beni en rahatsız eden şura’nın değerlendirme raporudur. Seçilmiş bir komisyon tarafından hazırlanan bu raporda bir cümle beni çok üzdü, düşündürdü ve düşündüklerimi de açıklama ihtiyacı duydum. Söz konusu rapordaki cümle şu hüküm cümlesi:” Türk Kültürü Avrupa Kültürünün bir parçasıdır.” 

….

(Yazının devamını görmek için; Türk Yurdu Dergisi, Nisan 1990, sf.43-46′ daki aynı başlıklı bu sohbet yazısının sanal ortama aktarılmasını bekleyecek veya kendiniz dergideki o yazıyı bulup, sanal ortama da aktarıp aşağıdaki yorum kısmına kaydedecek ve daha çok kişiyle okuduklarınızı paylaşacaksınız. Karar sizin!)

Reklamlar

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: